Ābols neapšaubāmi ir viens no populārākajiem augļiem, bet izrādās, ka tas no savas dzimtenes ir aizceļojis visai tālu, pat uz pretējo zemeslodes pusi.

Neticami, bet pirms vairākiem tūkstošiem gadu ābeles bija sastopamas Āzijas kontinenta vidū. Tieši tur meklējami mūsdienās populāro šķirņu “Golden Delicious” vai “Elster” senči. Pirms vairākiem gadsimtiem ceļotāji un tirgotāji atklājuši šos augļus mūsdienu Kazahstānas un Kirgīzijas teritorijā un sāka izplatīt to sēklas pa visu pasauli. Gadsimtiem ritot tie sasniedza pat Amerikas kontinentu!

Tirgotāji izvēlējās tikai labākos augļus, un arī sēklas tika ņemtas no labākajiem augļiem. Tomēr, kas bija labs Kazahstānā, nebūt ne vienmēr palika tāds arī jaunajā dzīves vietā. Ļoti iespējams, ka ābeles, kuras nebija tik ražīgas tika atstātas savā dzimtenē. 

Pērnā gadsimta deviņdesmitajos gados – pētnieki no Ženēvas Lauksaimniecības pētījumu centrā ASV veica izpētes darbu Kazahstānā. Ekspedīcijas tezultātā ievākti 130 tūkstoši sēklu no 949 ābelēm, vēl 50 īpaši interesanti koki tika paņemti līdzi. Vairākiem no šiem augiem piemīt izturība pret kraupi, savukārt citiem – labas pretošanās spējas bakteriālajām iedegām, tāpat atsevišķi potcelmi no Kazahstānas ir izturīgi pret sakņu kakla puvi. Jāņem vērā, ka augļkoku selekcija prasa ļoti daudz laika, bet iespējams, ka pēc vairākiem gadiem tirgū parādīsies arvien jaunas ābolu šķirnes, kuru audzēšanai vajadzēs lietot krieni mazāk augu aizsardzības līdzekļu nekā mūsdienās. 

Autors: Virskalni.lv

Padalies ar šo sociālajos tīklos