Atkritumi, kas nonāk vidē vai netiek atbilstoši apsaimniekoti, rada būtisku vides piesārņojumu, nodara kaitējumu cilvēku veselībai un ekosistēmai, kā arī veicina klimata pārmaiņas. Lai veicinātu atkritumu daudzumu samazināšanu un izglītotu Latvijas iedzīvotājus par 5P principa ieviešanas iespējām ikdienā, Latvijas Zaļais punkts līdz 19. maijam aicina piedalīties bezmaksas interaktīvā vides spēlē “Šķiratlona pieccīņa”.

Lai arī jaunāko pētījumu* dati liecina, ka vairāk nekā puse (60%) Latvijas iedzīvotāju šķiro atkritumus, tikai 54% cenšas samazināt radīto atkritumu daudzumu. Turklāt pēdējo desmit gadu laikā atkritumu apjoms, ko rada viens Latvijas iedzīvotājs, ir pieaudzis vairāk nekā par 100 kg – šobrīd tie ir 439 kg uz cilvēku gadā**.

“Mēs aicinām katru Latvijas iedzīvotāju ļauties veselīgam azartam un īsti sportiskā garā bagātināt savu ikdienu ar 5P, kas ļaus dzīvot zaļāk! Tas nozīmē praktizēt piecas spēcīgas disciplīnas, kas palīdzēs samazināt atkritumu rašanos: pateikt nē jeb nepirkt to, kas patiesībā nav nepieciešams, pielietot vēlreiz, kur tas iespējams, pārskatīt savas izvēles, dodot priekšroku tam, kas videi draudzīgāks, kā arī pārveidot un galu galā pārstrādāt, dodot lietām jaunu dzīvi,” aicina Latvijas Zaļais punkts direktors Kaspars Zakulis.

Vides spēles “Šķiratlona pieccīņa” laikā dalībnieki ne tikai aktīvi un interesanti pavadīs laiku, mēģinot atrisināt dažādus uzdevumus, bet arī uzzinās vairāk par “Šķiratlona” piecām disciplīnām jeb 5P – Pasaki NĒ, Pielieto vēlreiz, Pārskati, Pārveido un Pārstrādā. Kā norāda spēles iniciatori, interaktīvā vides spēle ļaus ne vien atklāt un pabūt vietās, kuras līdz šim nav sanācis apmeklēt, un paskatīties uz tām no cita rakursa, bet arī pārbaudīs komandas spējas taktikā un stratēģijā, kā arī veicinās dalībnieku vērību, attapību un prasmi orientēties dabā. Vienlaikus spēle atgādinās, ka cīņa ar atkritumiem noris visapkārt un sniegt savu artavu vides ilgtspējas nodrošināšanā var ikviens.

Spēle jebkurā laikā pieejama lietotnē Roadgames. Maksimālais komandas dalībnieku skaits – 4, spēles maksimālais ilgums – 4 stundas. Spēle paredzēta kājāmgājējiem, un tās teritorija ietver Rīgas vēsturisko centru, Andrejsalas apkaimi, kā arī vairākus parkus – Kronvalda parku, Viesturdārzu un Esplanādi. Spēle tapusi sadarbībā ar uzņēmumiem “Eco Baltia vide”, “Mežpils alus” un “Rimi”.

Uzzini vairāk par “Šķiratlona pieccīņu” un dodies aizraujošā, piedzīvojumiem bagātā vides spēlē: pieccina.zalais.lv.

*Pētījumu “Cik zaļi dzīvo Latvijas iedzīvotāji?” pēc Latvijas Zaļā punkta pasūtījuma veicis pētījumu centrs SKDS 2020. gadā, aptaujājot 1011 Latvijas iedzīvotāju 18–75 gadu vecumā.

**Eurostat dati, 2019.

Padalies ar šo sociālajos tīklos