Jau pieteiktas vairāk kā 1200 talkas vietas! Neskatoties uz pašreiz pastāvošajiem ierobežojumiem, Lielā Talka kā paredzēts norisināsies jau rīt, 24.aprīlī. Pēdējās nedēļas laikā pieteikto talku skaits pieauga ik dienu un šobrīd Latvijā pieteiktas vairāk kā 1200 talkas vietas. Jau 14. reizi pēc kārtas Lielā Talka pulcē tūkstošiem cilvēku, kuri gatavi aktīvi darboties, lai mūsu valsts kļūtu par skaistāko un tīrāko pasaulē. 

Šogad Lielā Talka, tāpat kā pagājušajā gadā, notiks saskaņā ar valdības noteikumiem, kas jāievēro ārkārtējās situācijas laikā. Tāpēc Latvijas iedzīvotāji ir aicināti talkot šādos pieļaujamos veidos: SOLO talkas – talkojiet vienatnē, pastaigājoties pa mežu vai gar jūru, sakopjot savas mājas apkārti; DUO talkas – talkojiet droši divatā, ja esat vienas mājsaimniecības pārstāvji, ja nē, ievērojiet vismaz divu metru distanci; ĢIMENES talkas: talkojiet visa ģimene; kā arī  atbilstoši atļautajam pulcēšanas veidam – 10 cilvēki vienkopus, ievērojot divu metru distanci.

Uz šodienu ir pieteiktas vairāk kā 1200 oficiāli reģistrētas talkošanas vietas, kā arī pieteiktas teju 300 solo talkas. Ikgadēji talkotāji, kuri talko individuāli, ne vienmēr atzīmē savas talkošanas vietas, taču aicinām to darīt SOLO talkas kartē, ko iespējams atrast Lielās Talkas mājaslapā www.talkas.lv, lai būtu iespējams sekot līdzi tam, kuras vietas tiks sakoptas un kur tas būtu vēl jāizdara. 

Vita Jaunzeme, Lielās Talkas vadītāja: “Arī pagājušajā gadā Latvijas sabiedrība aktīvi piedalījās talkā un esmu lepna, ka pat sarežģītos apstākļos cilvēki ir gatavi pielikt savu roku Latvijas labā. Pēdējos gados visā pasaulē arvien aktuālāks kļūst jautājums par globālo sasilšanu un globālo piesārņojumu un, lai to mazinātu, tieši sabiedrības izpratne un iesaiste ir svarīgākais aspekts. Latvija jau tagad ir pozitīvi izcēlusies šajā ziņā, jo talkā iesaistās ļoti liela mūsu sabiedrības daļa. Talkas pirmsākumos galvenais mērķis bija sakopt mūsu valsti, savācot atkritumus, taču tagad esam gājuši uz priekšu talkas ietvaros veicot labiekārtošanas un apzaļumošanas darbus. Pasaules talkas ievaros mēs jau trīs gadus esam stādījuši kokus un ir izveidots arī Latvijā pirmais Laimes koku parks. Mūsu uzdevums ir turpināt šo darbu visiem kopā, ejot uz vienotu mērķi – zaļu un tīru Latviju!”

Šogad, kā jaunums, tika ieviesta iespēja cilvēkiem, kuri dodas talkot individuāli, pa divi vai ģimenes sastāvā saņemt talkas maisus bez maksas par simbolisku cenu, virs 10 centiem, iepērkoties Maxima veikalos. Savukārt pēc savas talkas maiss jānogādā kādā no tuvākajām oficiāli reģistrētajām atkritumu savākšanas talkas vietām, kuras atradīsiet ar sarkanu atzīmētas šajā kartē: https://talkas.lv/liela-talka/pieteikt-talku/.

Pēc pēdējiem datiem, jau ir iezīmējušies arī aktīvākie reģioni, kur solo talku maisi “Maxima” veikalos tiek pieprasīti visvairāk. “Pirmais reģions, kur maisi jau teju beigušies lielā daļā veikalu, ir Kurzeme. Arī Vidzemnieki ir čakli talkotāji – cilvēki aktīvi vaicā pēc SOLO maisiem. Jēkabpils, Aizkraukles un Ogres veikalos praktiski visi maisi jau ir izsmelti, kas liecina par to, ka cilvēki ir gatavi aktīvi talkot. Jācer,  ka arī citu reģionu iedzīvotāji sarosīsies, lai kopā sasniegtu vienotu mērķi – vēl tīrāku un zaļāku Latviju,” uzsver Lielās Talkas atbalstītāji “Maxima Latvija” komanda.

Ieteikumi drošai un atbildīgai talkošanai

Rīt, 24. aprīlī, četrpadsmito reizi norisināsies akcija Lielā Talka. Gluži tāpat kā pagājušajā gadā, ievērojot valstī noteiktos drošības noteikumus, talkot var doties SOLO, DUO, Ģimenes lokā vai kopīgās talkās līdz 10 cilvēkiem. Veicot atkritumu savākšanas un labiekārtošanas darbus, aicinām ikvienu talkotāju ievērot sekojušus principus, kas ļaus talku aizvadīt droši un veiksmīgi. 

Lielās Talkas ietvaros ikviens Latvijas iedzīvotājs ir aicināts veikt vides sakopšanas un labiekārtošanas darbus, lai sakoptu publisku teritoriju – pilsētu, mežu, pļavu kā arī dažādu ūdenstilpju krasta teritoriju. Tāpēc pirms talkas darbu uzsākšanas ir svarīgi pareizi sagatavoties, kā arī parūpēties par atbilstoša apģērba izvēli. 

Ievēro divu metru distanci

Lai talkošana aizritētu droši un atbildīgi, neatkarīgi no tā, kādā formātā tiek talkots – SOLO, DUO, Ģimenes lokā vai kompānijā līdz 10 cilvēkiem, ja pašvaldības talkas koordinators ir sniedzis apstiprinājumu. Visiem talkas dalībniekiem ir jāievēro 2m distance. Aicinām talkotājus pievērst uzmanību savam veselības stāvoklim un doties talkot tikai tad, ja veselības stāvoklis ļauj veikt fiziskus darbus, kā arī nav novēroti “Covid-19” un citu slimību simptomi. 

Ievēro roku higiēnas prasības

Pirms un pēc darbu veikšanas ievēro roku higiēnas prasības – rokas jāmazgā kārtīgi – vismaz 20 sekundes siltā, tekošā ūdenī, izmantojot ziepes. Ja nav iespējas nomazgāt rokas, talkošanas laikā izmantojiet roku dezinfekcijas līdzekļus, kuri satur vismaz 60% alkohola vai antibakteriālas salvetes. Piedaloties atkritumu vākšanas un labiekārtošanas talkās noteikti izmantojiet cimdus. 

Izvēlies atbilstošu apģērbu

Dodoties talkot, noteikti jāizvērtē, vai izvēlētais apģērbs ir atbilstošs veicamajiem talkas darbiem. Ja talkas norises vieta ir mežs vai pļava, izvēlies apģērbu, kas nosegs rokas un kājas – garās bikses un kreklu vai jaku ar garām piedurknēm. Galvā jāvelk cepure vai lakats, lai būtu pasargāti no ērcēm un citiem meža kukaiņiem. Meklējot piemērotākos apavus – jāvelk slēgti un augstāki apavi, kas aizsegs jūsu kājas, ejot pa meža brikšņiem. 

Sakopjot publisku teritoriju, talkotājus aicinām būt atbildīgiem un pievērst uzmanību apkārt esošajiem atkritumiem, tā pasargājot sevi no traumu vai infekciju gūšanas. 

“Aicinām ikvienu iesaistīties un piedalīties talkas norisē, padarot Latviju tīrāku un zaļāku. Es ļoti ceru, ka arvien vairāk cilvēku šo Lielās Talkas tradīciju un pozitīvo ieradumu iekļaus arī savā ikdienā – nemēslojot, šķirojot un saudzīgi izturoties pret dabas resursiem. Tāpat aicinu būt modriem un talkošanas laikā ievērot visus drošības pasākumus – gan epidemioloģiskos, gan arī visai praktiskus, piemēram, rīcību sastopoties ar bīstamiem atkritumiem vai stiklu. Būsim uzmanīgi,” uzsver “Mežpils alus” mārketinga vadītāja Evita Dadzīte. 

Atkritumu savākšana un šķirošana 

Pēc talkas darbu veikšanas, talkotājus aicinām novietot salasītos atkritumu maisus noteiktās vietās pašvaldības teritorijā. Lai uzzinātu tuvāko atkritumu savākšanas vietu, talkotājus aicinām vērsties pie savas pašvaldības talkas koordinatora vai atrast tuvāko oficiāli reģistrēto talkas vietu Lielās Talkas mājaslapas sadaļā “Kartes”: https://talkas.lv/apstiprinatas-talkas/

Ja talkas laikā atrodi lielgabarīta atkritumus (mēbeles, matrači, būvgruži) vai bīstamos atkritumus (baterijas, elektro-iekārtas, medicīnas atkritumi) kontaktējieties ar savas pašvaldības koordinatoru par tālāku rīcību. Ja, talkojot dabā vai pilsētas teritorijā, uzej mirušu dzīvnieku – neaiztiec to, bet arī ziņo attiecīgajai pašvaldībai. Lielās Talkas pašvaldību koordinatoru saraksts pieejams šeit: https://talkas.lv/kontakti/. Savukārt, ja ieraugi vairāk nekā divus ievainotus vai bojā gājušus dzīvniekus, ziņo operatīvajam dienestam pa tālruni 112.

Gadījumos, kad tiek atrasti nezināmas izcelsmes vai dzīvībai bīstami atkritumi, sprāgstvielas nekavējoties jāziņo operatīvajam dienestam, zvanot uz 112. Situācijā, kad šaubies par atrasto atkritumu stāvokli, nekādā gadījumā nevajag tiem tuvoties vai tos aiztikt. Sazinoties ar drošības instancēm, tās informēs par to, kā konkrētajā situācijā rīkoties.

Lielās Talkas dalībnieki aicināti līdz svētdienai iesūtīt fotoattēlus no savas talkošanas vietas, kur tā redzama pirms un pēc talkas darbiem. Attēlus aicināts iesūtīt uz e-pastu: talkas@talkas.lv. 

 

Uz tikšanos Lielajā Talkā!

“Par zaļu Latviju – katrs atsevišķi, bet visi kopā!”

 

Autors: Lielā Talka

 

Padalies ar šo sociālajos tīklos