Visiem augiem nepieciešams pietiekams daudzums mitruma, ja jūs tos laistīsiet ievērojot to individuālās prasibas pēc augsnes mitruma. Svarīgi atcerēties, ka tikai ar ūdens palīdzību augi spēj uzņemt un izmantot barības vielas.

Ūdens

Lielākā daļa augu būs apmierināti ar ūdensvada ūdeni. Ūdens, kurš nācis no lietus ir uzskatāms par ideālu visiem augiem. Ļoti reti pietiek tikai ar lietus ūdeni, tādā gadījumā uz 100 kvadrātmetriem vajadzētu stiept divsimts 10 litru lejkannas, kas būtu totāls neprāts!

Noteikumi

Ņemiet vērā, ka vienīgais pareizais augu laistīšanas laiks ir agrs rīts vai arī vakars, kad norietējusi saule. Dārzu vai augus speciālos traukos nelaistiet pa dienu, kad spilgti spīd saule, jo gadījumā, ja šādos laika apstākļos tos laistīsiet, augi viegli var gūt temperatūras šoku! Pārmērīgā karstuma dēļ ūdens uz to lapām var radīt lapu bojājumus, kā arī ūdens pārāk ātri iztvaiko.

Laistīšana

Droši var apgalvot, ka gandrīz visiem augiem ir svarīgi, lai ap tiem būtu pietiekami liela apmale laistīšanai, tā garantē to, ka auga sakņu rajons tiks labi, dziļi samitrināts. Ar dārza šļūteni augus laistiet tā, lai ūdens iesūktos pēc iespējas dziļāk, ja tā nerīkosieties, tad ūdens ātri iztvaikos un pie saknēm nokļūs nepietiekamā daudzumā. Ja augs ir ļoti jutīgs, tad ielejiet ūdeni māla podā (māla puķu podā ar novadīšanas caurumu) un ierociet to zemē blakus augam. Ļaujiet, lai ūdens, kurš ir māla podā lēnām iesūcās zemē. Ar smidzinātāju laistiet tikai zālienus. Vairumam augu pastāvīgs mitrums var izraisīt sēnīšu slimības un saslimšanu.

Laistīšana uz balkona un terases

Balkona augi un un puķes traukos  ir daudz jūtīgāki par dārza augiem! Tiem ir mazāk zemes un tādēļ tie ātrāk izkalst, šie augi arī ātrāk sāk ciest no ūdens deficīta, kas izsauc barības vielu aprites apstāšanos. Ja tā notiek, tad augi ātri novīst. Daudzi no tiem pēc nākamās laistīšanas ātri atgūstas, bet tā tas nav vienmēr + augi ir uzņēmīgāki pret slimībām. Augi kuri ir traukos, jālej tik ilgi, kamēr ūdens izsūcas trauka apakšā. Augus, kuriem nepieciešams mazāk ūdens, laistiet ar lielākiem starplaikem. Puķītes, kuras ir nelielos podos šad un tad vajadzētu iemērkt. Ja izmantojat šo metodi, tad augu ūdenī turiet tik ilgi, kamēr no ūdens vairs nepaceļas gaisa burbuļi.

Laistīšanas varianti

Ūdens uzpildīšanas vieta, ja varat dārzu ierīkot tā, ka ūdens krāns atrodas dārza vidū, tad tas ir ideālais variants, jo ūdeni ar lējkannu varēsiet aiznest uz nepieciešamo vietu pa viss īsāko ceļu + nebūs nepieciešams pievienot pārāk garu laistīšanas šļūteni. Lietus ūdeņa muca ir vienkāršākais variants. Mucu pārsedziet ar režģi, lai neapdraudētu bērnus vai dzīvniekus. Ja savā dārzā vēlaties ūdeni, kurš nāk no urbuma, tad tam būs nepieciešama speciāla atļauja jeb piekrišana. Šādu izbūvi noteikti vajadzētu pasūtīt no pieredzējuša aku speciālista.

Kalendārs

Pavasaris -Iesētās sēklas ir rūpīgi jālaista, jāievēro piesardzība, jo tās nedrīkst arī pārlaistīt! Laistīšanai vislabāk ir izmantot lejkannu ar ļoti smalku sietu.

Vasara – Augšanas un ziedēšanas laikā augiem ir nepieciešams mitrums, tas nedrīkst trūkt. Ja vēlaties, lai augsnē ilgāk saglabātos ūdens, mulčējiet to.

Rudens – Arvien mazāk laistiet! Palēnām laistīšanu pātrauciet pavisam un nekad nelaistiet, ja augsne jau ir sasalusi!

Ziema – Sīpolaugus un bumbuļaugus ziemā nedrīkst laistīt.

Autors: Virskalni.lv

Padalies ar šo sociālajos tīklos