Christmas night lights decorating house in California

Vienas no Ziemassvētku kino neaizmirstamākajām epizodēm ir tās, kurās kaimiņi liek lietā visus iespējamos paņēmienus, lai tiktu pie greznākā Ziemassvētku noformējuma, piemēram, izšauj daudzkrāsainas lampiņu virtenes no ložmetēja vai cenšas iedegt tik daudz rotājumu, lai viņu māja būtu redzama no kosmosa. Ja arī jūs vēlaties, lai pagalma koki vai balkons izskatītos kā no pasaku filmas, bet neatstātu bez elektrības visu kvartālu, “Kesko Senukai Latvia” kategorijas vadītāja Madara Gasa iesaka izvēlēties piemērotāko dekoratīvo apgaismojumu Ziemassvētku noskaņas radīšanai ārpus telpām.

Ne visas virtenes var lietot ārā

Jāņem vērā, ka ārtelpām paredzētās virtenes var droši lietot arī istabā, bet iekštelpu virtenes lietošanai ārā gan nav paredzētas. Lai noteiktu spuldzīšu virtenes pielietojumu, uzmanība jāpievērš iepakojumam. Vairumā gadījumu ražotājs norāda spuldzīšu pielietojuma veidus – lietojama iekštelpās vai ārā.

Labs palīgs ir uz iepakojuma norādītais marķējums IP: IP20 nozīmē, ka virtene jālieto sausās telpās, tā nav mitruma izturīga; IP44 der lietošanai ārā, ir izturīga pret mitrumu un laika apstākļu maiņu, bet nav paredzēta iemērkšanai ūdenī; IP67 nozīmē, ka virtene der lietošanai ārā, ir mitruma un ūdens izturīga. Ražotāji mēdz lietot arī simbolu apzīmējumus uz iepakojuma, piemēram, vai paskaidrojumu “for outdoor use” angļu valodā – tādos gadījumos virtene būs piemērota gan iekštelpām, gan greznošanai ārā. Ar baterijām darbināmas LED spuldzīšu virtenes parasti ir paredzētas tikai iekštelpām.

Papildus jāņem vērā, ka, lietojot virtenes ārā, parastos pagarinātājus izmantot ir bīstami un nepieciešams speciāls pagarinātājs ar atbilstošu IP marķējumu, kas pasargā savienojuma vietas no mitruma, vai arī jāieplāno virtenes izvietojums tā, lai elektrības pieslēguma vieta atrastos sausumā.

Ne vienmēr vajadzīga gara virtene

“Āra apstākļiem paredzētās virtenes un rotājumi ir pieejami dažādās krāsās un dizainos. Populārākās ir baltas krāsas virtenes ar siltu vai aukstu gaismas toni, bet bieži vien klienti izvēlas arī mirgojošas krāsainu gaismiņu virtenes. Parasti āra virtenes ir ap 6–20 metru garas, bet var sasniegt 35 metru garumu. Vienā virtenē var būt pat vairāk nekā 900 spuldzīšu – tas atkarīgs no virtenes dizaina. Taču ļoti populāras māju pagalmu dekorēšanai ir arī virtenes, kuras iespējams savstarpēji savienot. Ar tām var dekorēt žogu malas, augstu koku stumbrus un jumta kores ar vienu elektrības vada pieslēgumu. Tas ir vienkāršākais veids, kā uzstādīt virtenes, lai neveidotos vadu mezglojumi kā tad, ja klients izvēlas daudzas īsas, nesavienojamas virtenes ar atsevišķām pieslēguma vietām. Vienīgi jāņem vērā ražotāja norādītais maksimālais savienojuma garums, tas parasti tiek norādīts uz iepakojuma,” stāsta “Kesko Senukai Latvia” kategorijas vadītāja Madara Gasa. Viņa piebilst – pati virteņu savienošana ir ļoti vienkārša, tās sasprauž kopā ar kontaktdakšiņām un nedaudz nostiprina, tāpēc tas būs pa spēkam pat tiem, kas ar tehniku ir uz “jūs”.

LED virtenes parasti ir visekonomiskākās, lai arī pirkuma cena veikalā tām varētu būt augstāka nekā cita veida virtenēm. Tās izstaro vairāk gaismas no viena patērētā vata un kalpo vismaz trīs reizes ilgāk nekā pārējie gaismekļi. LED virtenes pieejamas ar dažāda izmēra diodēm, spožāku vai siltāku gaismu, kā arī ar dažādu krāsu un biezuma vadiem. Toties kvēlspuldžu virtenes ir dekoratīvākas un ar daudzveidīgākiem dizaina variantiem. Taču, iegādājoties kvēlspuldžu virtenes, jārēķinās, ka tās var būt trauslākas un mazāk izturīgas pret dažādiem triecieniem.

Cik ilgi kalpos viena virtene?

LED virtenes mūžs ir vidēji no 10 000 līdz 30 000 stundu, kvēlspuldžu virtenei – kamēr neizdeg spuldzītes. Lai virtenes kalpotu pēc iespējas ilgāk, ir svarīgi ievērot ražotāja norādījumus. Piemēram, virtenes, kuras paredzētas iekštelpām, nedrīkst izvietot ārā. Virteņu uzglabāšanai ieteicams atrast vietu, kur neiekļūst mitrums un kuru neietekmē laikapstākļu maiņa. Virtenes ārā jāizvieto tā, lai mājdzīvnieki vai putni tās nevarētu saplēst vai tajās sapīties.

LED diodes nav maināmas, un jārēķinās, ka šobrīd vairums ražotāju pāriet tieši uz LED, kas ir ilgtspējīgāks risinājums, tāpēc maināmās spuldzītes pamazām nogrimst vēsturē. Savukārt parastās virtenes spuldzītes nomaina tāpat kā jebkuru spuldzi, neaizmirstot atvienot no elektrības. Taču jārēķinās, ka atsevišķas spuldzītes gaismas virtenēm atrast un atsevišķi iegādāties ir ļoti sarežģīti, ja vien ražotājs nav pievienojis rezerves spuldzītes komplektācijā. Ja spuldzītes ir maināmas, tas parasti tiek norādīts uz iepakojuma.

Kas būs modē šajos Ziemassvētkos?

“Šogad populāri ir dažāda lieluma āra dekoratīvie gaismas koki, kā arī gaismas virtenes silti baltos toņos. Joprojām iecienītas ir arī īsās LED virtenes, kuras paredzētas iekštelpām un darbojas ar baterijām – tās izmanto gan Ziemassvētku eglītes dekorēšanai, gan dažādu svētku kompozīciju veidošanai. Pircēji arvien biežāk izvēlas arī LED gaismas virtenes ar taimeri un pulti, kuras iespējams iestatīt tā, lai tās ieslēgtos dienas tumšajā laikā un izslēgtos, kad ārā kļūst gaišs,” novērojumos dalas Madara Gasa.

Ja svētku eglīte atradīsies ārā, būs nepieciešama atbilstoša garuma un izturības virtene āra apstākļiem, kā arī jāpadomā par elektrības pieslēguma vietu dārzā. Eglē nevajadzētu kārt pārāk smagas virtenes, lai kociņa zari nenoliektos. Lai rotājums izskatītos bagātīgāks, var izvēlēties nevies vienkārši spuldzīšu virteni uz viena vada, bet, piemēram, rotājumus, kur vadam piestiprinātas vairākas spuldzīšu vītnes, veidojot gaismas kaskādi. Tālāk jau gaumes jautājums, vai izvēlēties vēsu vai siltu gaismu, baltas vai krāsainas, klasiskas formas spuldzītes vai, piemēram, zvaigznītes. Ja eglītes nav, pagalmu iedzīvinās un rotās LED briedis, sniegavīrs vai gaismas kociņš, bet īpašu Ziemassvētku noskaņu radīs egļu vītnes, kas apvienotas ar gaismiņu virtenēm.

Izvēloties īsto virteni, pievērsiet uzmanību, vai vēlēsieties, lai virtene mirgotu, darbotos dažādos režīmos, būtu ieslēdzama un izslēdzama ar pulti. Svarīgi virteni pirms pirkšanas apskatīt veikalā, lai, aizvedot to mājās, nenāktos piedzīvot vilšanos.

 

Autors: Kesko Senukai Latvia

Padalies ar šo sociālajos tīklos