Tūjas ir mūžzaļi skuju koki, kuriem ir vairāk kā 120 paveidi, tās arī mēdz saukt par dzīvības kokiem. Tūju dzīves ilgums var sasniegt pat 150 gadus. Ar tūjām var noformēt alejas, apmales, bet visbiežāk tās izvēlās dzīvžogiem. Viens no populārākajiem iemesliem, lai izvēlētos tūjas dzīvžogam ir privātums, vēlme nošķirt savu dārzu no kaimiņiem. 

Kā novietot tūjas?

Tūjas ieteicams stādīt pavasarī, stādot tūjas rudenī pastāv risks, ka augi nepaspēs adaptēties gruntī līdz ziemas pienākšanai un aizies bojā. Ja izlem tūjas stādīt vasarā, tad jāizvēlās tūjas, kurām saknes ir konteinerā, tās noteikti nevajadzētu stādīt kārstākajās vasaras dienās, labāk nogaidīt. Tūjas labi aug pilsētas vidē, jo augsnes ziņā ir mazprasīgas, tās ir ēncietīgas, bet labi aug arī saulainās vietās. Ideāli, ja tūjas tiek mēslotas (katru pavasari).

Kā tās stādīt?

Parasti tūjas tiek  stādītas grupās vai gar sētu. Stādot tūjas dzīvžogā gar sētu, attālums parasti ir 0,7-1m, viss ir atkarīgs no izvēlētās šķirnes. Ja tūjas tiek stādītas dzīvžogā, tad rok tranšeju un to piepilda ar augsni, kurai pH6-7,5. Ja tūjas tiek stādītas grupās, tad bedrei ir jābūt par 15–30 cm dziļākai un par 35–40 cm platākai par auga sakni. Kad tūjas ir iestādītas, tās bagātīgi aplaistiet. Katrai tūjai vajadzīgi 14–16 litri ūdens! Lai labāk saglabātos mitrums, tūjas tiek mulčētas ar mulču. Berot mulču biezumam ir jābūt vismaz 4cm.

Kā jākopj tūjas?

Pēc tūju iestādīšanas tās ir jālaista katru nedēļu ar 10-20 litriem ūdens. Tūjas ieteicams aplaistīt ar smidzinātājiem, lai tās nomazgātu no putekļiem un ļautu vieglāk elpot. Piebarot tūju ar mēslojumiem var pavasarī, divus gadus pēc stādīšanas. Tūjām patīk, kad tās apgriež. Ja jūs audzējat tūjas dzīvžogam, apgriešana var būt nepieciešama 2-3 reizes gadā, to nosaka izvēlētā tūjas šķirne. Apgriezt tūjas vajag ar asām dzīvžoga šķērēm. Ir arī formētās tūjas, kuru apgriešana notiek regulāri, piemēram, spirāles vai citas formas. Griežot tūjas vasarā vajag piemeklēt vēsu vasaras dienu. Karstā laikā apgriežot tūjas uz tām var rasties apdegums.

MŪSU ĪPAŠAIS PIEDĀVĀJUMS:

Veicot tūju pasūtījumu līdz marta beigām saņem 10% atlaidi

Tūjas būs pieejamas līdz ar sezonas sākšanos (aprīlī)

Pērkot stādus par 300 eiro un vairāk – piegāde Rīgā bez maksas.

VĒL LASI:

Autors: Virskalni.lv

Padalies ar šo sociālajos tīklos